Askeri liseye nasıl girebilirim

Parasız yatılı okulların başında askeri liseler gelmektedir. Kara kuvvetleri komutanlığına bağlıdır. Askeri liseye girebilmek için belirli şartlar ve koşullar vardır. Dilerseniz bunlardan kısaca bahsedelim;

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak. Evli ve dul olmamak ve bunun dışında nikahsız bir kadınla birlikte yaşamamanız gerekmektedir. Tutum ve davranışlar çok önemlidir. Yasadışı olan siyasi faaliyetlerde bulunmamanız gerekiyor. Her şeyden önce dürüst ve sabıkasız olmak önemli koşullardan birisidir. Yüz kızartıcı fiillerde bulunmamanız gerekmektedir.

Sağlık ile ilgili koşullar yine askeri liselere girmenin temel anahtarlarından birisidir. Fiziksel görünüşünüz tamamen kusursuz olmak zorundadır. Vücudunuzda herhangi bir şekil bozukluğu bulunmaması, yanıklar, lekeler, kellik, cilt lekeleri ve hastalıkları askeri liseye girmenize engeldir. Kısaca vücut estetik açıdan kusursuz olmak zorunda yaralar lekeler ve şekil bozuklukları yada ağır hastalıklarınız var ise kesinlikle askeri liseye giremezsiniz.

Boy ve yaş konusunda askeri liseler çok titiz davranmakta ve kriterler belirlemektedir. Ayakkabısız olarak boyunuzu hesaplamaktadırlar. İşte aranılan yaş ve boy özellikleri ( asgari olarak hesaplanmıştır)

13 yaş -145 cm
14 yaş – 152 cm
15 yaş – 157 cm
16 yaş – 161 cm
17 yaş – 166 cm

Hazırlık sınıfı okuyan öğrencilerin en fazla 17 yaşında olması gerekmektedir yada daha genç. Diğerleri 16 yaşında yada daha genç olabilirler.

Askeri liseye nasıl girebilirim tumblr

Dikkat!

Askeri liseler giriş koşullarını tam anlamıyla erine getirmeyen ve eksik yanlış bilgi veren, evrakta sahtecilik, asılsız belge düzenleme konularına önem verir ve tespit ettiği halde anında ilişkiniz kesilir, hakkınızda yasal işlemler başlar

Yorum yapın