bamya suyu faydaları

Son dönemde sebze sularının detoks etkisi nedeniyle tüketimi oldukça artmıştır.Her sebzenin kendine göre bir etkisi olmasına bağlı olarak bir çok sebzenin suyu çıkartılarak içilmektedir. Bamya suyu da son dönemde sıkça tüketilen sebze suları arasına girmiştir. Özellikle C ve K vitamini açısından oldukça zengin besinlerden biri olan bamya sindirimi rahatlatma özelliği ile bilinen bir sebzedir.Mide ve bağırsak florasına olumlu etkileri olan bamya sıvı olarak rahatlıkla ve sevilerek tüketilebilmektedir.

Bilinen en önemli etkisinin yanı sıra bamya suyu yüksek şekeri hızla düşürmesi ile bilinmektedir. 2 haftalık kısa bir süre içinde düzenli tüketim ile yüksek şekeri dengelemek üzere bamya suyunu kullanabilirsiniz.

Diyebetin etkilediği yaşamsal organlarımızın başında gelen böbrekler için de oldukça faydalı olan bamya suyu vücutta ki şekeri sabit tutmasına bağlı olarak böbreklerin zarar görmesini önler.

Öksürük ve boğaz ağrısına neden olan mukoza iltihabını da önleyen bamya suyu şeker hastalığının kalbe olan etkisini de azaltarak kalbi korumaktadır.

Bamya suyunu hazırlamak ise oldukça basit. Dilimlenen bamyaları bir bardak suyun içine koyup tüm gece beklettikten sonra dilimlenen bamyaları çıkartıp aç karnına tüketerek bamya suyunun olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın