Kabızlığa iyi gelen yiyecekler

İshal ne kadar başlı başına bir sorunsa, kabızlıkta aynı onun gibidir. Dengesiz ve yetersiz beslenm e sonucunda kabızlık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kabızlık beslenmeyle ve gün içinde yediğiniz besinlerle yakından alakalı olan bir vakadır. Kabızlığı gidermek için az yağlı, lifli ve omega yönünden sağlıklı gıdaları tüketmek zorundayız. Lifli ve az yağlı olan gıdaları tükettiğiniz zaman kabızlık rahatsızlığınız hafifleyecek ve hatta geçecektir.

İnsanın başına sağlık konusunda olumsuz gelen her şey genelde beslenmeden kaynaklanmaktadır. Dengeli beslenirse, faydalı gıdalar, besinler tüketirsek, sadece kabızlık değil, bir çok rahatsızlıktan ve hastalıklardan kurtulmuş oluruz.

doktorlar biz hastalarına her zaman su içmeyi önermektedirler. Su tüketimini elinizden geldiğince arttırmalı ve günde 2 litre kadar su içmelisiniz. Vücudun gerekli olan enerjisini ve minerallerini karşılayan su bağırsakları çalıştırır ve dışkınızın yumuşamasını sağlayarak kabızlığa yardımcı olmaktadır.

Meyve suları bir takım insanlarda bağırsakları yumuşatır ve kabızlığa iyi gelir. Genelde kuru üzüm ve erik lif içerdiğinden dolayı kabızlık konusunda son derece etkili bir yoldur. Baklagiller aynı şekilde keza lif içermektedir. Bunlar arasında lif bakımından zengin olan fasulye kabızlık için etkilidir. Lif içersen sebzeler ve salatalar az yağlı olarak tüketilmesi gerekmektedir.

kabızlığa iyi gelen yiyecekler meyve çeşitleri

Sindirimi kolaylaştıran kabızlığa iyi gelen lif içeren meyveleri besinleri ve gıdaları sizler için araştırdık. İşte listesi.

1. Şeftali
2. Erik
3. Ananas
4. İncir
5. Fıstık
6. Brokoli
7. Havuç
8. Ispanak
9. Kuru kayısı ve kuru erik, üzüm
10. Nohut
11. Fasulye
12. Badem
13. Yulaf darı ve arpa
14. Brüksel lahanası
15. Enginar
16. Keten tohumu
17. Armut

 

Yorum yapın