Köfte yapmanın püf noktası

Köfte yapmanın ve pişirmenin incelikleri ile karşınızdayım. Türklerin en meşhur yemeklerinden birisi döner kebap ve köftedir. Özellikle ülkemin doğu insanı et yemelerine ve köfteye bayılmaktadırlar. Gerçi herkes köfte sever ve yemek için can atar. Mangalda tavada ve fırında köfte yapmanın bir çok farklı pişirme yöntemleri bulunmaktadır.

Köfte harcınızı 1 gün boyunca buz dolabında bekletmeniz gerekmektedir. Eğer vaktiniz yok ise yarım saat dinlendirebilirsiniz.

Kıymadan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın ve elinizle yuvarlak yapın ve sonra ortasından bastırın. Tepsiye güzelce dizin ve üzerini streç ile örtünüz

Tavaya yağı az ekleyin ve akalı önlü köfteyi pişiriniz. Yağın iyice kızarmasını bekleyin. Daha sonra bir tarafını 3 dakika pişirin ve sonra diğer tarafını pişirin. Kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir. Harlı ateşte pişen köftelerin dış tarafı pişer ve içi çiğ kalır.

Köfteler tavaya sıkı bir şekilde dizilmemelidir. Aralarında boşluk olması gerekmektedir. Sık sık köfteleri çevirmeyiniz. Mangalda köfte yapacaksanız kesinlikle ” dana döş” ile yapmalısınız. En güzel köfte dananın döşünden yapılır.

köfte yapmanın püf noktası tarifi

Yorum yapın