Pilav yapmanın püf noktası

Pilav biz türklerin yemeklerin yanında en çok yediği ve yapmaktan büyük keyif aldığı bir lezzettir. Pilavı tane olarak yapan mutfakta çok iyi derler. Gerçekten pilav yapmak büyük el becerisi marifet ve buna paralel olarak bilgi istemektedir. Ustalık isteyen bir iş olduğundan dolayı bugün sizlere tane tane pilav nasıl yapılır? Püf noktalarını ve yapmanız gerekenleri söyleyeceğiz. Bu dediklerimizi uyguladığınız zaman eminim iyi bir sonuç elde edeceksiniz. Her zaman pilav istediğiniz gibi olmayabilir ama ana temel püf noktalara dikkat ettiğiniz zaman her daim çok lezzetli pilav yapabileceksiniz herkes ılık suda bekletin diyor ama ben size kendi yöntemimi söyleyeceğim

2 bardak pirinci bir süzgecin içine koyalım ve nişastası yani beyaz suyu kalmayana kadar yıkayalım. Su berrak olduğu zaman yıkamayı bitirin.

Margarin yada tereyağı kullanmayın. Bu yağlar donduğu için pilavı lapa yapacaktır. Pilavın tane olmasını istiyorsanız kesinlikle sıvı yağ kullanınız.

2 su bardağına 2,5 su katınız fazla su katmayın pilav haşlama gibi olur. Su orantısını iyi ayarlayın yada üzerini bir parmak geçecek kadar tencereye su ekleyiniz. Pilava et suyu yada tavuk suyu katınız.

Son olarak en kısık ateşte suyunu çekene kadar ” göz göz” olana kadar pişirin ve üzerine kağıt havlu koyun ve kapağını kapatarak 25 dakika bekleyin.

pilav yapmanın püf noktası malzemeleri

Yorum yapın